Seznam článků na portálu Vlaky.net uživatele libcha.


Mezi Hamburkem a Göteborgem

15.10.2024 8:00, Autor: Libor Peltan
V Hamburku porovnáme S-Bahn s metrem a vynecháme svět modelové železnice, v Odense projedeme jedinou tramvajovou linku a navštívíme velké železniční muzeum, v Aarhusu rozebereme netypický tram-train a konečně v Göteborgu obhlédneme novinky v městské dopravě a podíváme se i na nádraží. K dispozici je nadprůměrná nadílka ve fotogalerii.

Tuplované Maďarsko (2): Subotica, Celldömölk a Balaton

7.10.2024 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve druhém díle se setkáme s velkými šestinápravovými legendami provenience sovětské, americko-švédské, americko-chorvatské, britské a dokonce čínské, pročež si dočasně odskočíme kousek přes maďarsko-srbskou hranici na vizitu stavby balkánské VRTky. Za provozovanými, ale už prakticky historickými osobními vozy se ale vyplatí vrátit. A u Balatonu se najde něco mimojiné i pro příznivce modelařiny.

Tuplované Maďarsko(1): budapešťské příměsto a muzea, Szeged

30.9.2024 8:00, Autor: Libor Peltan
Příměstské jednotky řad 414 a 434, budapešťský HÉV a dvě dopravní muzea, NOHABky a Sergeje u Balatonu, trolejbusy, tramvaje a vlakotramvaj v Szegedu a přestavba nádraží v srbské Subotici za pomoci čínských dělníků i lokomotiv – to jsou mimojiné postřehy z mých letošních dvou cest do země, jejíž dráha funguje a trpí všudypřítomnou a značnou přezaměstnaností.

Dvě červnové přeshraniční novinky

27.7.2024 8:00, Autor: Libor Peltan
Malá změna GVD 11. června přinesla dvě novinky v mezinárodní dopravě: na lince Berlinerů spojujících českou metropoli s německou byl zaveden pár pozdně večerních spojů a dopravce Gepard Express převzal krajem dotovanou linku z Brna na vídeňské letiště. Při svém kratičkém, byť nabitém letním výletu jsem měl příležitost obojí vyzkoušet, i když se to neobešlo bez dobrodružství.

Berlín, jak ho znáte

10.5.2024 8:00, Autor: Libor Peltan
Metro dvou profilů s rozdělenou historií, tramvajová megasíť a venkovské malodráhy, parková železnička dvou trakcí, technické muzeum s železniční expozicí, S-Bahnový urbex v Siemensstadtu… To vše mají zdejší mazáci jistě prolezlé, ale i tak je některá popsaná zajímavost snad nachytá v nedbalkách. Juniornějším šotoušům by tento článek (a doufejme i diskuze pod ním) měl posloužit jako checklist, co při plánování výletu do metropole na Sprévě nepominout.

Srovnání a recenze: Panasonic TZ100 versus Sony RX100 VII

6.3.2024 8:00, Autor: Libor Peltan
Velikost do kapsy, palcový snímač a alespoň osminásobný zoom. To jsou parametry, které splňuje jen hrstka foťáků. Prakticky dva – a tudíž se hodí je porovnat. Vlastní zkušenosti s přístroji Panasonic Lumix DMC-TZ100 a SONY CyberShot DSC-RX100 VII si dovolím uvést historií mnou používané fototechniky. Netrpělivý čtenář nechť rovnou přeskočí k nadpisu “Srovnání a recenze”.

Rozcestník na další weby

31.12.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Už se to táhne, dlouhé zimní večery jsou rutinou, mnozí už přečetli celý archiv článků Vlaky.net a dychtivé klikání v osm hodin ráno ne vždy vede ke kýžené novince. Naštěstí není náš web jediný, kde si lze přečíst zajímavé články a zhlédnout nevšední fotky. V tomto článku najdete rozcestník odkazů na různé relevantní zdroje.

Zastávka Olcio

11.12.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Zimou prokřehlé čtenáře snad zahřeje pohlednice z letní rodinné dovolené u italského jezera Lago di Como, programově zaměřené pochopitelně na turistické vyžití. Blízkost dráhy a malebnou krajinu jsem doufal zúročit nejen v seznámení se zdejším provozem, ale i pořízení chlubeníhodných snímků, avšak pro prakticky všudypřítomné stísněné poměry se ideální fotoúhly nenabízely. O to více zajímavostí se naskytlo při cestě tam i zpět, takže letmo nahlédneme do Bergama, Brescie, Trenta, Bolzana a na Zillertalbahn.

Můj šotoušský příběh

26.10.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Vydání mého stého článku na portálu Vlaky.net si žádá něco nezvyklého, a zároveň se vlastně čtenářům nějak představit. Proto v této stati nenajdete moc faktických informací o železnici a MHD zahraniční či domácí, jež jsou hlavní náplní předchozích devětadevadesáti, ale ryze osobní příběh mého mládí a kořenů mého šotoušství. Výčet uvedených výletů a dovolených naštěstí nebude vyčerpávající. Rovněž výběr archivních a patřičně neumělých fotek je spíše náhodný.

Pobaltský tripreport (2): Lotyšsko, Litva

7.8.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve druhém díle seriálu opouštíme Rigu a zastavíme se na dalších lotyšských šotolokalitách: úzkokolejce v Gulbene a tramvajích i muzeu v Daugavpilsu. Pak se dokodrcáme do Vilniusu za trolejbusy a železničním muzeem a se zastávkou u kaunaských funikulárů se vracíme přes Polsko domů.

Pobaltský tripreport (1): Helsinky, Tallinn, Riga

31.7.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Drážní doprava Helsinek, Tallinnu, Rigy, Daugavpilsu, Vilniusu a Kaunasu (a zdaleka nejen ta) i s přilehlými regiony a železnicemi včetně popisů cest mezi nimi – to vše je v archivu článků Vlaky.net několikrát popsáno, vlastně lze čtením článků sledovat i vývoj této problematiky v čase. Právě toho by se mé dílko mělo stát součástí, s aktuálními postřehy i zaměřením na typy vozidel, které mají být v provozu brzy nahrazeny.

Ostrov Wight

26.3.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Na jihoanglickém ostrově se cestující v minulosti mohli svézt třeba benzínovou tramvají nebo osmdesátiletou jednotkou metra. I bez toho si můžete užít dost dopravního retra. Třeba parním vlakem do muzea. Ale bez zmínky o příjezdu lodí by reportáž z ostrova byla poněkud na vodě. Obzvlášť jedná-li se o povznášející zážitek z cesty netradičním dopravním prostředkem, který snad jinde běžně k přepravě cestujících neslouží.

Kolejová doprava Londýna

19.3.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Nepostradatelnými součástmi londýnské mobility jsou kromě profláklých patrových autobusů vysokoprofilové metro, nízkoprofilové metro, tratě na pomezí metra a železnice a frekventované vlakové linky. Už jen okrajovou roli na okraji města bohužel hrají tramvaje, lokálně významné je také lehké automatické metro. Zabývat se budeme vozovým parkem, historií i tarifem. Takhle nějak by mohl znít úvodník nějaké tlusté několikasvazkové knihy, a snad takové i existují. Pochopte prosím, že mé omezené schopnosti i rozsah článku umožňují jen nastručnit první vhled pro případné šotocestovatele.

ČD Body prodělaly jednorázovou inflaci

15.2.2023 8:00, Autor: Libor Peltan
Věrnostní program Českých Drah ČD Body umožňuje pravidelným cestujícím sbírat body za každých 10 Kč utracených na e-shopu, a později je proměnit ve volnou jízdenku nebo slevu na vstupenku do vybraných muzeí a divadel. Zatímco ceny jízdenek se v poslední době čím dál rychleji zvyšovaly v souvislosti se všeobecnou inflací, bodové “ceny” věrnostních odměn byly dlouho neměnné, až se staly pro ČD neudržitelnými. Nyní se tudíž jednorázově zvyšují o desítky procent.

Malé postřehy ze změny GVD

21.12.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Tento článek (bohužel) nepřináší ucelený přehled změn ve vedení vlaků a nasazení jednotlivých vozidel k prosincovému přelomu jízdního řádu. Přijměte prosím alespoň částečný výčet mých postřehů, které jsem mohl obrazově zaznamenat. K tomu mě přimělo i nebývale ladovské počasí, takže nabízím též fotky rozvířeného prašanu. Je to snad z nouze ctnost, ale já bych tak klasický žánr v novinkách Vlaky.net rád vídal častěji.

Z USA(7): Létání a vyprávění

1.12.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Šestice dílů tohoto seriálu (viz Súvisiace odkazy) pokryla prakticky veškeré mé poznatky kolejové dopravy (dálkové i městské) z letní dovolené ve východní polovině Spojených států. Rád bych čtenáře poprosil o vyjádření v diskuzi, který se líbil nejvíce. Doplňkovým dílem je vyprávění některých osobních zážitků a také mnohých objevů v oblasti letecké dopravy. Ve čtení můžete pokračovat varováni, že o železnicích se v článku prakticky nepíše a o letadlech zase snad trochu lapidárně, neb se v nich až tak neorientuju.

Z USA(6): Illinois Railway Museum

24.11.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
V tomto díle navštívíme velké železniční muzeum, kde se mísí profesionalita s nesmírnou prací nadšenců, a kde kvanta historických kolejových vozidel, včetně městských, stojí za prohlížení od otvíračky do zavíračky a snad i po dva dny. Jeho odlehlost si ale vyžádala i historku z cesty do něj. Různé exponáty stojí za obšírnější představení v souvislostech, takže se zběžně seznámíme i s historií chicagských tramvají a motorové trakce amerických železnic.

Z USA(5): Chicago

17.11.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Tentokrát se od východního pobřeží posouváme na Středozápad, jehož největší aglomerací a zároveň metropolí státu Illinois je Chicago, kromě jiných věcí proslulé svou nadzemkou. Mimo ní se zaměříme i na další kolejovou dopravu velkoměsta, rozebereme vozové parky současné i historické a nepomineme otázky tarifu.

Z USA(4): Filadelfie

10.11.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Dnes se budeme držet jen v aglomeraci kolem hlavního města státu Pensylvánie. Zatímco jednoduchý systém metra ze dvou pravoúhle překřížených linek asi málokoho oslní, příznivci tramvají si přijdou na své, a především zaujme přepestrá paleta různých, i hraničních druhů příměstské kolejové dopravy. Jako vždy se zaměříme na provozovaná vozidla a nepomineme otázky tarifu.

Z USA(3): Northeast Corridor

3.11.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Severovýchodní koridor je jednou z nejdůležitějších tratí USA, neboť spojuje Boston, New York, Filadelfii, Baltimore, Washington D.C. a další města po trase. Je dodnes jedinou fungující vysokorychlostní tratí ve Státech, ale hustá je na ní i regionální osobní doprava, zatímco pro nákladní s výjimkou lokálních obsluh neslouží. Její historie je pochopitelně pestrá, stejně jako nasazený vozový park.

Z USA(2): Newark a okolí

27.10.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
V druhém, úlevně kratším článku seriálu si povíme o hromadné dopravě státu New Jersey, konkrétně jeho části přiléhající k New York City. Představíme si dva rozdílné provozy tramvají, jeden městský rychlodrážní a druhý spíše meziměstský, oba však mají mnoho společného, včetně vozového parku. Probereme železniční minulost i současnost a bonbónkem bude letištní monorail.

Z USA (1): New York Elevated Subway

20.10.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Letní návštěva některých měst a míst ve východní polovině USA si zaslouží můj dosud nejrozsáhlejší seriál článků. Začneme ve městě, kde začíná mnoho transatlantických cestovatelů, avšak pochopitelně dopravně – zdejším metrem, které kombinuje podpovrchové tratě s úseky nadzemními. Proč, to se dozvíme díky rozborce jeho historie. Neopomineme vozový park a další postřehy, takže se hned první článek svou délkou poněkud vymyká.

Zrušená trať Höllentalbahn

19.9.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Na někdejší hranici Východního a Západního německa v dostupné vzdálenosti od nejzápadnějšího výběžku Čech se v hlubokém lese a hlubokém údolí skrývá krátká trať, která kdysi spojovala dvě jinak koncové lokálky v podhůří Durynského lesa. Milovníkům drážní archeologie se nabízí atraktivní procházka i s nelegálním vstupem do tunelu, my se však na okolní tratě podíváme více zeširoka a v historickém kontextu.

Koleje s vůní levandule

13.9.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Obvyklým způsobem tentokrát probereme kolejovou dopravu na samém jihu Francie, v Provence. Těžištěm zájmu budou tramvaje a metro v Marseille, ale odhalíme i prťavý provoz v Avignonu a ještě prťavější v Aubagne, a mezi tím vším nás pochopitelně sveze velká dráha pod značkou SNCF. Nelekejte se, vyprávěcí statě jsou doplňovány faktickými informacemi shrnutými podle mých zvyklostí.

Den železnic v Praze

12.9.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Letošní oslavy Dne železnic, který by měl připadat na 27. září, se rozplyzly přes celý měsíc. Druhou štací při druhé zářijové sobotě se stala Praha, přesněji řečeno vršovické nádraží i depo. Kromě bohatého vyžití v rotundách i dílnách se šlo svézt parním či žabím vlakem, ale třeba i, díky zapojení Ropidu, historickou tramvají či autobusem. Při hezkém počasí se ve stejný den otevřela též vrata autobusových garáží Řepy, takže jsem chtě-nechtě do své reportáže přimotal i nějaké postřehy z běžného pražského provozu.

V Lyonu jako doma

5.9.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Šotomagnetem Lyonu je ozubnicové metro, já si však dovolím zapolemizovat, do jaké míry se ona ozubnicová dráha za metro dá považovat. O ostatní linky na pneumatikách však sporu není a povíme si vše možné i o tramvajích, trolejbusech a funikulárech. Verbálně a především fotograficky pochopitelně nesmím pominout ani velkou železnici. Článek si neklade za cíl vytěsnit, ale naopak doplnit a aktualizovat předchozí dílo Honzovo a Jirkovo, vizte tudíž Súvisiace odkazy.

Sicílie v kostce

14.7.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
V kostce shrneme kolejovou dopravu na ostrově, věčně nakopávaném italskou botou. Tvoří ji železniční tratě hlavní i vedlejší, jedna úzkokolejka obkružující sopku Etnu, jedna linka metra v Katánii a dva malé tramvajové provozy Messiny a Palerma. Do článku se bez problému vejdou i v současnosti nasazovaná vozidla.

Za 9 Eur regionálně po Německu

1.6.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Výjimečná nabídka, jakou je cestování po celém Německu regionální a městskou veřejnou dopravou za symbolický poplatek, si klade za cíl nalákat cestující z aut v souvislosti s energetickou krizí. Našinec ji však může výhodně využít k poznávání nespočetného množství dopravních i turistických zajímavostí země. Podobná příležitost se naskýtá i v Solnohradsku.

Kraków podrobně (2): tramvaje

3.6.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve druhém dílu o dopravě v malopolské metropoli se podíváme na současný stav její tramvajové dopravy, kterou jsem zhusta využíval při svém půlročním pobytu v zimě 2021 – 2022. I když mnohé už shrnul Dominik (vizte Súvisiace odkazy), hodí se doplnit a v detailech opravit jeho postřehy. Fotogalerie je obohacena artovými snímky od kolegy Ženky.

Kraków podrobně (1): železnice

26.5.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Zimní semestr strávila moje žena v souladu s rozvrhem svého double-degree na krakovské Pedagogické univerzitě a já nomádsky vyrazil s ní, abych podle možností daných počasím a covidem procestoval Polsko. Nejvíce šotopostřehů mám pochopitelně z našeho dočasného útočiště, a tak přijměte, i když poněkud opožděné a možná v detailech zastaralé, informace z malopolské metropole.

Třikrát Sonderzug v Podkrušnohoří

18.5.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Na německé straně Podkrušnohoří najdeme mimo jiné tři lokálky, na nichž byl pravidelný provoz v osobní dopravě dávno zastaven, ale působí při nich spolky, které tu a tam vypraví nějaký ten zvláštní vlak. Když se takové události na Erzgebirgische Aussichtsbahn, Obervogtländische Eisenbahn a Wisentatalbahn sešly v jeden víkend, neváhal jsem jich využít.

Ocásek do Holyně v kontextu rozvoje pražské sítě tramvají

11.4.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Dne 8. dubna 2022 bylo slavnostně otevřeno kilometrové prodloužení barrandovské tramvajové trati novou rezidenční zástavbou směrem k Holyni. Ve více než 140x větší síti to není významný pokrok sám o sobě, ale jde o milník v rozbíhajícím se boomu dalších tramvajových staveb. Snad proto se stříhání pásky zúčastnila početná vrchnost a pro potěchu obce šotoušské i Plecháč a T3 Coupé.

Chorvatsko bez moře

7.4.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Tentokrát se podíváme na oba chorvatské tramvajové provozy v Osijeku a Záhřebu, povíme si i o některých železnicích v jejich okolí. Z přejezdů Maďarskem se spokojíme s obecným shrnutím a vypíchnutím nejzajímavějších míst včetně úzkokolejky u Balatonfenyves. Motivováni probíhajícími obměnami vozových parků se zastavíme i na veškerých kolejích vídeňských.

Wukadka současná a historická

26.2.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Svérázná příměstská železnice z Varšavy do Grodziska propojuje zajímavá místa za pomoci endemitních vozidel, ale pozoruhodná je i její historie, s níž se lze setkat především v jejím muzeu. Pojďme se vypravit tam i na současné dění na 33 km dlouhé dráze.

Kozłów

8.2.2022 8:00, Autor: Libor Peltan
Železniční křižovatka v severním cípu Malopolského vojvodství doslova vybízí k fotonávštěvě. Různými směry tu jezdí všechny kategorie vlaků i nákladních, nabízejí se fotofleky z mostu či od hřbitova, a za pozornost stojí i nedaleký tunel. Vede tudy též širokorozchodná trať.

Kościerzyna v kontextu Uhelné magistrály

19.12.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Polská Uhelná magistrála má zajímavou historii danou tím, jak se v její ose měnila politická situace. Do tohoto článku se však vejde jen úvod do problematiky a odkazy na další studium. Jako odpočinek od historických traktátů poslouží pohlednice z muzea v Kościerzynie a depa v Chojnici.

Švýcarské doplňky (2): Luzern a okolí

15.12.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
V minulém díle tohoto dvoudílného miniseriálu, v němž dávám přednost archivem Vlaky.net dosud spíše pomíjeným pozoruhodnostem Švýcarska, jsme prokřižovali celou zemi a projeli si větší část jejích úzkokolejek. Tentokrát se budeme motat hlavně kolem Luzernu a zaměříme se na lanovky na jih od něj, které jsou na rozdíl od stejně lákavých zubaček na Pilatus a Rigi poněkud opomíjené. Pohříchu však vynecháme luzernské velké dopravní muzeum.

Švýcarské doplňky (1): MOB, BLS, RhB, MGB

8.12.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
O švýcarských dopravních zajímavostech se dočtete v mnohých článcích v hlubokém archivu Vlaky.net. Já se pokusím vyhnout opakování napsaného a zaměřím se na dosud pominuté perly. Povím také něco o aktuálním stavu, vozidlech a změnách na některých tratích, s tím nedostatkem, že se týkají července 2021. Těžištěm prvního dílu jsou různé úzkokolejné tratě a sítě.

Podzim na severopolských úzkokolejkách

15.11.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Tímto krátkým příspěvkem seznámím čtenáře s aktuálním děním na Nadmorske a Koszalińske úzkokolejce a v jejich železničním okolí. Historická a další fakta nabízím čtenářům formou odkazů na dobře zpracované prameny v archivu Vlaky.net i jinde. Zapraszam na wycieczkę.

Podél francouzské hranice (3): Brusel a Charleroi

20.11.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
V závěrečném díle seriálu zakončíme cestovatelskou spirálu uprostřed Belgie. Představíme si bruselskou městskou dopravu včetně hlavní železniční osy a jedno ze dvou tamních dopravních muzeí. V Charleroi jsem se konečně pořádně zaměřil na historii zdejšího metra, navázanou na odkaz někdejších vicinálek. Kromě pátrání po jejich reliktech jsem si zajel do muzea v Thuinu. Za průzkum ovšem stojí i prakticky dokončená, ale nikdy nezprovozněná trasa metra.

Podél francouzské hranice (2): Valenciennes, Lille a Antverpy

13.11.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve druhém dílu dovolenkového vyprávění mimojiné přejedeme velkou část Belgie po docela zajímavých tratích, ale hlavně se budeme zabývat třemi zcela odlišnými tramvajovými provozy – jedním moderním, maloměstským a řídkým s dlouhými rameny; druhým drobným, ale s dlouhou historií a zastíněným automatickým metrem na pneumatikách; třetím klasickým, hustým a v centru města zčásti zahloubeným. V textu sice bude převažovat městská doprava nad železniční, ale fotogalerie to tentokrát vykompenzuje.

Podél francouzské hranice (1): Ludwigshafen, Koblenz a Lucembursko

6.11.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
V poněkud detailněji pojatém seriálu z šotodovolené se budeme často motat kolem různých vnitroschengenských hranic. Posvítíme si na městské kolejové systémy, ale i zajímavé železniční tratě, navštívíme muzea obou přepravních modů a pověnujeme se belgickým vicinálkám. V prvním dílu nás čeká seznámení s neblahým osudem ludwigshafenské podzemní tramvaje a navštívíme významná železniční muzea v Koblenz a lucemburském Fond-de-Gras.

S EgroNetkou za Brückenbergbahn

22.8.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
S volnou nedělí se dá naložit třeba tak, že si koupíte jízdenku EgroNet a pohybujete se s ní volně a flexibilně na pomezí Karlovarska a tří spolkových zemí. Hřebem této povídací reportáže bude svezení na lokomotivě po části cvikovské Brückenbergbahn, neboli někdejší důlní vlečky.

Slovinské střídání generací v praxi

16.7.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Na Tomášovy vyčerpávající teoretické články o motorácích a elektrických vozidlech slovinských kolejí nelze navázat jinak než aktuálním reportem z místa dění. Pojďme se bez opakování popisu historií jednotlivých řad podívat do jejich revírů a zmapovat stav generační obměny k červnu 2021.

Trať Ruse – Dimitrovgrad

4.7.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Jedna z tratí, která si v Bulharsku zaslouží naši pozornost, je v nadpisu načrtnutá spojnice pohraničního dunajského přístavního města s různými sídly ve středním Bulharsku. Je zajímavá jak svým trasováním, hlavně v úseku překonávajícím pohoří Stara Planina, tak i provozem a na ní nasazovanými vozidly. Svou architekturou a duchem příliš nevybočuje ze standardu bulharských železnic, čímž jej vlastně dobře ilustruje.

Stanice Plovdiv

15.6.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Druhé největší bulharské město má mnoho co nabídnout po turistické a kulturní stránce, my se však pochopitelně zaměříme na zdejší železniční uzel, okolní tratě a provoz na nich, který je po stránce vozidel neuvěřitelně pestrý. Dotkneme se i trolejbusové minulosti města.

Stanice Ruse

9.6.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Ruse (anglicky Rousse) je přístavní a pohraniční bulharské město na Dunaji, velikostně srovnatelné s Plzní. Jeho ráz je evidentně ovlivňován blízkostí Rumunska na protějším břehu veletoku. Disponuje hned dvěma zcela rozdílnými velkými nádražími a také trolejbusovým provozem, sestaveným z velmi zajímavých ojetin.

Stanice Varna

1.6.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Bezmála čtyřsettisícová Varna je jedním z nejdůležitějších bulharských měst, a s velkým náskokem před Burgasem největším přístavem. Pojďme se podívat na železnice v okolí, vlaky na nich, a něco povíme i o trolejbusech rovnou v celobulharském měřítku.

Dvakrát Schwandl

25.5.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Dnešní článek je recenzí knih o městských kolejových systémech. Robert Schwandl, zakladatel webu UrbanRail.Net, je nakladatelem a (spolu-)autorem celé řady knih o městské kolejové dopravě. Pojďme si představit dvě z nich, pojednávající o některých amerických, respektive japonských provozech.

2011: Slovenská odysea

23.3.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Toto vzpomínkové vyprávění nepřináší nic nového. Archiv článků Vlaky.net nabízí podrobný pohled na dění na slovenských kolejích před deseti lety, stejně jako na akci, jíž se šuplíkové pojednání týká. Další řádky jsou určeny pro ty, jež zajímají osobní zážitky a dojmy autora, nebo kdož si chtějí zas jiným pohledem připomenout dávné časy, kdy výpravčí s “plácačkou” byl běžným jevem v Česku i na Slovensku.

Mutěnka po letech

11.2.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Železniční trať z Kyjova do Mutěnic patřila mezi méně významné lokálky uprostřed jihomoravského venkova. Těžištěm nákladní dopravy byla obsluha uhelných dolů v okolí, zatímco osobní doprava žila dlouhá léta z podstaty, než byla v roce 2004 zastavena. Tím se sice zvýšil zájem nadšenců o mimořádné jízdy, ale jen do roku 2012, kdy byla přebudována na cyklostezku. Pojďme se na trať a její někdejší i současný význam podívat s odstupem času.

Mulhouse, Freiburg a okolí

27.1.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Dvě podobně velké aglomerace na opačných stranách německo-francouzské hranice tvořené Rýnem disponují zcela rozdílnými tramvajovými provozy a odlišným ruchem na hlavních a vedlejších tratích. Pojďme se mimoto podívat i na horské tratě vedoucí do hloubi pohoří Vogézy, respektive Schwarzwald.

Bielefeld a Braunschweig

29.12.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Tento článek si klade za cíl, aby si od teď čtenáři tato německá města pletli. Kromě toho se však seznámí se dvěma tramvajovými provozy na úzkém rozchodu i s okolním ruchem železničním. Ve fotogalerii však převažuje ta MHD, neb jsem se pohříchu kolem železnic mnoho nezdržoval.

Německá železniční muzea na dosah

13.10.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Snad nikdo nemůže říci, že už Německo kompletně poznal a nemá mu co nabídnout. To platí i pro zájemce o železniční historii. Pojďme se tentokrát podívat na ta železniční muzea, která jsou pro našince snadno dostupná svou blízkostí ke hranici s Českem. Zaměříme se přitom na stacionární expozice a vynecháme tratě s historickým provozem, například saské úzkokolejky, které byly v našem magazínu už dříve dobře popsány.

Pražský železniční den slovem a obrazem

13.9.2020 16:00, Autor: Libor Peltan
Září u nás už tradičně patří oslavám železnice, spjatým s datem 27.9.1825, kdy vyjel na trať Stockton – Darlington první vlak pro veřejnou dopravu osob. Letos však byl celostátní Den železnice kvůli pamdemii zrušen a akce regionální vesměs také. K výjimkám se zařadilo hlavní město a svůj Pražský železniční den uspořádalo 12. září. Centrem dění bylo Masarykovo nádraží a k vidění byla nevelká, leč pestrá plejáda historických vozidel, většinou s možností svezení.

Naše téma: Tykání a vykání na internetových fórech a jinde

3.8.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Řídkým, ale vytrvalým jevem na internetových diskuzích jsou stížnosti na to, že si jeden diskutér dovolil tykat druhému. K nejasnosti situace kolem správnosti tykání či vykání zřejmě přispívá, že někteří mají naprosto jasno. Podobné situace nastávají v komunitách lidí se společným koníčkem. Pojďme se zaměřit na tuto věc v souvislosti se tématikou Vlaky.net, tedy s ohledem na dopravní internetová fóra a spolky.

Postřehy ze severních Čech

7.6.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Kdo se pohybuje v Ústeckém kraji nebo čte pravidelně dopravní zprávy, pravděpodobně nenajde v tomto článku nic objevného. Ostatní se mohou těšit na klasickou šotocestovatelskou reportáž, tentokrát ovšem z výletu za humna. Projel jsem Švestkovou dráhu, abych se svezl různými prostředky městské dopravy v severních Čechách: Most s Litvínovem, Chomutov s Jirkovem, Teplice a Ústí. Fotogalerie je obohacena historickými snímky z let 2008 až 2015.

Letní dovolená 2017 (2)

4.6.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Druhý díl dobrodružně–vyprávěcí reportáže ze šuplíku nás po předchozí návštěvě Rumunska a Moldavska zavede do Podněstří a Oděsy, abychom přes Ukrajinu se zastávkou v některých městech zamířili k domovu. Původně jsem poznatky z výletu shrnoval jen ve spíše encyklopedických článcích, které v textu rovněž odkazuji.

Letní dovolená 2017 (1)

27.5.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro zájemce o spíše vyprávěcí zahraniční cestopisy je určena tato dvoudílná reportáž ze šuplíku, když zrovna vládne krize cestování. V západním Rumunsku jsme doháněli resty z předchozí šotocesty, abychom vzápětí navštívili Rumunsko východní, Moldavsko, Podněstří a dojeli do Oděsy; cestou zpět bylo v plánu několik ukrajinských měst.

San Francisco (4): Sacramento a San José

8.4.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Závěr seriálu bude patřit dvěma městům, kterých jsme se v předchozích dílech několikrát dotkli. Obě města disponují sítí mírně rychlodrážních tramvají, první jmenované navíc železničním muzeem. Nakonec si dovolím subjektivní náhled na americká specifika a neuspořádaný popis různých postřehů.

San Francisco (3): železnice v okolí

31.3.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve třetím díle seriálu o dopravním okolí San Francisca se konečně dostane na vlaky. Kolemdokola Sanfranciské zátoky operuje několik linek regionálních vlaků, v dálkové dopravě se setkáme jen se dvěma páry, ale zato pořádně dalekonosných spojů. Pojďme se podívat na dění na rozchodu 1435 mm se spřáhly AAR, včetně rozborky typů lokomotiv a osobních vozů. Po historickém shrnutí First Transcontinental Railroad a reportáži z přejezdu pohoří Sierra Nevada se zmíním o kalifornských pokusech stavby VRT a mých pokusech focení nákladních vlaků.

San Francisco (2): soudobá MHD

24.3.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Sanfranciský dopravní podnik MUNI provozuje kromě Cable Caru a historických tramvají, které jsme si představili v minulém díle seriálu, také autobusy, trolejbusy a lehké metro. V dnešním článku navíc zbyde místo i pro příměstskou železnici BART. Ukážeme si i tarifní odbavení s čipovou Clipper Card.

San Francisco (1): Cable Car a Streetcar

17.3.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
V tomto seriálu si popíšeme hromadnou dopravu San Francisca a okolí. První díl bude o Cable Car: zvláštním dopravním prostředku, který má v SF svůj původ a dnes už ho najdeme opět jen zde, u nějž se k pohonu využívá stále běžící lano, k němuž se jednotlivé vozy na lince dočasně připojují; také se však budeme bavit o Streetcar: pravidelném provozu historických tramvají (především PCC).

Příbuzní našeho Pendolina

28.1.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Kolem přelomu století vyráběl italský FIAT Ferroviaria (později součást Alstom) jednotky rodiny Pendolino, jež se přímo účastnily nejenom rozmachu vysokorychlostní železnice v Itálii, ale stály také u mnoha pilotních experimentů menších evropských států s tímto druhem dopravy. Na výrobě se často podíleli vždy místní dodavatelé. Jednou z hlavních výhod vlaků je systém aktivního naklápění souprav, umožňující rychlejší průjezd oblouků bez negativního vlivu na cestující, a tím menší náklady na zrychlování tratí v náročnějším terénu. Pojďme se podívat na osudy bratranců řady 680 ČD. Článek si neklade nároky na přesnost a úplnost, má sloužit hlavně jako přehled a úvod k dalšímu studiu.

Tramvají přes německo-francouzskou hranici Správa obsahuje fotogalériu

19.1.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Poměrně známý je tramvajový systém švýcarské Basileje, který vystrkuje růžky jak do Německa, tak do Francie. My se však tentokrát zaměříme na tramvaje ve Štrasburku, který je velkorysou tratí přes Rýn propojen s německým Kehlem, a vlakotramvaje v Saarbrückenu, které mají konečnou až v Sarreguemines. Pochopitelně se pokaždé mrkneme i na nádraží.

Hromadná doprava v Lucku a Rovně Správa obsahuje fotogalériu

12.1.2020 8:00, Autor: Libor Peltan, Tomáš Pokorný
Luck a Rovno, dvě zhruba dvousettisícové oblastní metropole, leží nedaleko od sebe v severozápadní Ukrajině. Obě disponují zajímavými trolejbusovými provozy: zatímco Rovno je poslední baštou Škody 9Tr, Luck zaujme pestrým vozovým parkem i tratěmi do nejzapadlejších míst. Podíváme se pochopitelně i na železnice vůkol.

Na kolejích v úrovni moře Správa obsahuje fotogalériu

15.11.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Mezi země s nejrozvinutější veřejnou dopravou patří bezesporu Nizozemí. Perfektní infrastruktura, intervaly vlaků 10 až 30 minut, univerzální čipová karta OV-chipkaart. Pojďme se podívat na všechny čtyři tramvajové provozy: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag a Utrecht; nevynecháme metro a mezi tím vším nás pochopitelně sveze železnice. Pověnujeme se i historii a přidáme nášup: trolejbusy v Arnhemu.

Rumunské resty: Bukurešť, Craiova Správa obsahuje fotogalériu

3.11.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Menší cestopis nás tentokrát provede po metropoli Rumunska, kde se kromě modernizovaného metra s podivuhodným linkovým vedením povozíme endemitními a docela zvláštními tramvajemi a spíše méně zajímavými trolejbusy. V Craiově si pak vezmeme na paškál jedinou tramvajovou trať a pestrý vozový park. Především se však pověnujeme železnici a odlovíme prakticky historické motorové vozy a jednotky.

Britské kolejové leporelo Správa obsahuje fotogalériu

8.10.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Za jednu desetidenní letní dovolenou s přítelkyní není možné poznat celou Británii, ale my se o to pokusili, seč to šlo. S fanoušky dopravy se mohu podělit o pár drobností z Londýna, peek do několika tramvajových provozů v zemi a do úzkokolejného království v severozápadním Walesu, a zejména pak železniční postřehy z naší cesty a reportáž z festivalu tramvají v Blackpoolu. Počíháme si i na pár ohrožených druhů hnacích vozidel: soupravy Intercity 125 a motoráky Pacer.

Z oslav lokálky Olbramovice – Sedlčany v Benešově Správa obsahuje fotogalériu

2.10.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve dnech 21. a 22. září proběhly v Benešově u Prahy a na okolních tratích oslavy pod záminkou 125 let lokálky Olbramovice – Sedlčany a pod názvem Festival parních lokomotiv. Na pořadatelství se podílely Steam Story Agency, Posázavský pacifik a Prievidzský parostrojný spolok. Mne na akci zaujala hlavně vystavená hnací vozidla. Pojďme se do benešovského depa tedy reportážně podívat a představme si pár slovy nejzajímavější z lokomotiv a vozů.

Aktuálně z Gmundenu a Innsbrucku Správa obsahuje fotogalériu

1.9.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Městečko v Horním Rakousku a metropole Tyrolska nemají na první pohled mnoho společného. Jiný důvod pro společný článek, než že je navštívil při jednom výletu, však autor našel: v obou případech tramvajový provoz na metrovém rozchodu pohltil někdejší úzkokolejné lokálky, ty nedávno prošly velkorysými modernizacemi a dnes se tam prohánějí článkové nízkopodlažní soupravy. Zmapovány jsou i železnice v okolí obou měst.

Gruzie dopravní Správa obsahuje fotogalériu

24.8.2019 8:00, Autor: Libor Peltan, Martin Šarman
Stále populárnější turistická destinace láká hlavně na treky po horách, pojďme se tam však vypravit pohledem fanouška hromadné dopravy. Prozkoumáme MHD v Tbilisi, horskou úzkokolejku do Bakuriani s provozem československých důlních lokomotiv, lanovky v Čiatuře a zejména pak železnici, která to vše spojuje. Co má Gruzie společného s Lucemburskem? Všechny tratě jsou elektrizované.

Síťově po Británii: Interrail a BritRail

11.8.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro cestování po Británii, kde je železniční doprava poměrně rozvinutá ale pro našince drahá, se mnohdy vyplatí použít síťové jízdenky. Podíváme se proto na nabídku Interrailu a BritRailu, srovnáme je a rozebereme si detaily jejich použití. Nechybí praktické zkušenosti autora.

Hromadná doprava v ukrajinských Černovicích Správa obsahuje fotogalériu

13.6.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Jihoukrajinské město Černovice představuje nejen dobrý turistický cíl, ale také zajímavou, i když poněkud hůře dostupnou destinaci pro milovníky trolejbusů, především nejrozmanitějších 14Tr. Pojďme se podívat, jak tam dojet a s jakými dopravními prostředky se tam potkáme.

Demo třetího festivalového vlaku do Banátu Správa obsahuje fotogalériu

21.5.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro zajištění přesunu více než tisíce účastníků na „Festival Banát“ bude už potřetí vypraven zvláštní vlak do Orșovy. Předpokládá se nasazení pěti vozů KDS, třinácti vozů ČD a „belgičanky“ řady 365 (jen po hranice s Maďarskem). Pořadatelé akce spolu s dopravcem festivalového vlaku, Kladenskou dopravní a strojní, připravili na 16.5.2019 tiskovou konferenci spojenou s jízdou „Zážitkového vlaku“ za účelem formálního i neformálního rozšíření informací a ilustraci nálady ve vlaku do Banátu. Následující řádky se tak neopírají zdaleka jen o tiskovou zprávu.

SŽDC dokončila opravu výpravní budovy v Nižboru Správa obsahuje fotogalériu

14.5.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Staniční budova v Nižboru prošla opravou ke zlepšení jejího technického stavu i vizuálního vzhledu. Včerejšího slavnostního otevření rekonstruovaného objektu se zúčastnili představitelé Správy železniční dopravní cesty coby investora, Středočeského kraje a dalších institucí, zástupce zhotovitele, starostka obce, místní hospodský a také příslušníci obce novinářské, mimo jiné z iDNES, ČTK a pochopitelně také z magazínu VLAKY.NET.

Zrušená trať Finse – Høgheller Správa obsahuje fotogalériu

5.5.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
V Norsku je poměrně běžné překládat problematické úseky existujících tratí do nové (často tunelové) trasy. Nejvýše položená a také snad nejvíc scénická opuštěná trať se nachází ve vrcholovém úseku Bergensbanen, mezi stanicí Finse a myšlenou odbočkou Hogheller (další stanicí je Hallingskeid). Podél tratě vede výhodně cyklostezka. Je to jedno z míst Evropy, které stojí za to navštívit, a to i pro nešotouše.

Drážďanské setkání parovek a něco okolo Správa obsahuje fotogalériu

21.4.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Jedenácté drážďanské setkání parních lokomotiv proběhlo od pátku 12. dubna 2019 do neděle. Kromě zápisků a obrázků k akce nabízí reportáž poznámky z cesty tam a zpět a také po některých tratích v okolí saské metropole.

Aktuálně z Říma a Neapole Správa obsahuje fotogalériu

19.3.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Městská a příměstská doprava v Římě a Neapoli byla již na portálu Vlaky.net vícekrát probrána, tento článek si klade za cíl informace jen doplnit a aktualizovat, uvést jiným pohledem. Obě města disponují poněkud netypickými příměstskými železnicemi, na něž se také zaměříme. Součástí článku je i bohatá fotogalerie.

Konec tramvají do Lutomierska Správa obsahuje fotogalériu

27.2.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Fanoušci tramvají přijdou o jednu z nejatraktivnějších polských tratí. Lodžský dopravní podnik ukončí v sobotu 2. března provoz na meziměstských linkách 43A a 43B do Konstantynówa a Lutomierska s ohledem na katastrofální stav kolejí a trakčního vedení. Zavedena bude NAD, čímž se doprava značně zrychlí. Odříznutá od sítě bude i muzeální vozovna Brus.

Kde jsou Düwagy doma Správa obsahuje fotogalériu

12.2.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Severní Porýní-Vestfálsko je českým šotoušům známo hlavně díky hned třem visutým drahám (Schwebebahn), především té ve Wuppertalu (jež je v současnosti dlouhodobě mimo provoz následkem povážlivé nehody [1]). Mě však také učarovala soustava tramvají a metra, která pokrývá působivé množství měst: Düsseldorf, Neuss, Krefeld, Duisburg, Mülheim, Oberhausen, Essen, Gelsenkirchen a Bochum (a to jsem vynechal ta menší). O propojené síti můžeme hovořit, i když sestává z kolejí dvou rozchodů, neboť se zhusta setkávají ve splítkách a na společných zastávkách. Nejde o systém v této spolkové zemi jediný, ale na jeden článek je ho dost.

Hrušovany - Hevlín, Hodonín - Holíč Správa obsahuje fotogalériu

22.11.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Hrubý náčrt tohoto výletu jsem měl v hlavě už delší dobu - při vhodné příležitosti vyrazit na jih Moravy a projít pěšky dvě tratě bez pravidelného provozu. Hodně mě tak potěšila informace v kalendáři sesterského portálu, že Hevlínka ožije v sobotu 10. 11. 2018 jízdami pod hlavičkou SVD-JZM. Hvězdy mi byly mimořádně nakloněny - měl jsem zrovna volný víkend a můj kolega se uvolil být mi společností. Hned tři šotoakce se konaly toho dne: ještě rozlučka s trolejbusy 14Tr v Opavě a parní jízda na Osoblažce; já měl ale předem jasno.

Uplynulý rok na železnici v okolí Regensburgu Správa obsahuje fotogalériu

20.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Blízkost města schovaného za šumavským hřebenem ilustruje dosah platnosti jízdenky Celodenní+Německo. Pojďme se podívat, v jakém stavu je železnice v jeho okolí a dotkněme se i jejího vývoje během uplynulého roku. Německá železnice může být pro tu naši téměř nevyčerpatelným zdrojem inspirace, i když raději ne tak úplně vzorem. Abychom mohli soudit, musíme především znát.

Přehled vozidel ICE

19.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro lepší orientaci svou, šotoušů i jiných zájemců o problematiku různých typů souprav Intercity-Express, rozhodl jsem se sepsat stručnou příručku. Neklade si za cíl obohacovat jiné detailnější zdroje, naopak jen čerpá z různojazyčné Wikipedie.

Metro v Charleroi

14.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Nenápadné belgické město ukrývá kolejový systém městské dopravy na pomezí metra a tramvaje, pozoruhodný svou historií. Ač je článek spíše o městské dopravě než o železnici, oslí můstek k ní by se zřejmě najít dal - uvedeme metro totiž v souvislosti s dřívějšími tramvajemi a někdejšími vicinálními drahami. Na své si přijdou milovníci tramvajové archeologie.

Přehled vozidel TGV - aktualizace

11.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro lepší orientaci svou, šotoušů i jiných zájemců o problematiku různých typů souprav Train à Grande Vitesse, rozhodl jsem se sepsat stručnou příručku. Neklade si za cíl obohacovat jiné detailnější zdroje, naopak jen čerpá z různojazyčné Wikipedie a vlastního pozorování.

Portugalsko v pěti dnech Správa obsahuje fotogalériu

9.5.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Po čase se mohou čtenáři Vlaky.net vypravit do nejzápadnějšího státu kontinentu. Probereme klasiku Lisabonu zas trochu jiným pohledem, navštívíme muzea tramvají i železnic, svezeme se úzkokolejkami, nasajeme vůni venkova, zmokneme v Portu a během zkoumání městské dopravy s námi zamíchají čipové karty. Připojená fotogalerie je tentokrát poměrně štědrá.

Hromadná doprava v Baskicku Správa obsahuje fotogalériu

15.4.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Velikonoční dovolená mne (a nejen mne) tentokrát odfoukla do Baskicka (a nejen tam), nemohu se tedy nepodělit o poznatky a zážitky týkající se hromadné dopravy (a nejen jí). Podíváme se na železniční síť, specifický Euskotren a MHD v Bilbau zahrnující několik lanovek. Srazíme se i s tarifním a odbavovacím systémem.

Lednové Řecko Správa obsahuje fotogalériu

14.2.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Následující řádky pojednávají o poněkud spontánním lednovém výletu dvou šotoušů do Řecka, motivovaném ukončováním provozu na horské trati Bralos - Leianokladi. Vedlejšími záměry a produkty expedice bylo prozkoumání MHD v Athénách a několika lokomotivně-vozových hřbitovů po cestě. A jako zákusek malá porce Bulharska.

Městská doprava v Oděse Správa obsahuje fotogalériu

9.1.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Oděsa je ukrajinské milionové město na břehu Černého moře. Jde především o turistické přímořské letovisko pro Ukrajince i Rusy, takže během letních prázdnin je tu živo a shánět jízdenku na vlak sem (a především odsud) se vyplatí více než jen několik dní před plánovaným odjezdem. Méně známou zajímavostí je obří a nepříliš zmapovaný systém podzemních chodeb.

Hromadná doprava ve městě Vinnica Správa obsahuje fotogalériu

17.11.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Bezmála čtyřsettisícovým městem zhruba uprostřed Ukrajiny se prohánějí tramvaje i trolejbusy, a na rozdíl od jiných měst na východě tu můžeme mluvit o rozvoji hromadné dopravy. Nejen díky vozovému parku je Vinnica městem, jež by neměl tramvajo-trolejbusový nadšenec minout.

Šotozajímavosti Rumunska Správa obsahuje fotogalériu

11.11.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Když železniční nadšenec plánuje zahraniční výpravu, zpravidla se snaží zachytit co nejvíc zajímavostí. Pojďme si některé z nich shrnout. Rumunsko má rozhodně co nabídnout, hlavně tedy vozidla, která bychom před dvaceti lety potkávali v Německu či Francii. Neméně atraktivní jsou horské tratě.

Můj pohled na České dráhy a zpoždění

9.11.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Toto odpočinkové vyprávění je věnováno všem, kteří právě zažívají trable spojené se zpožděním vlaků. Nekonečné čekání pod odjezdovou tabulí, stání v poli, pocit marnosti při pohledu na ujíždějící přípoj… Každý z nás to někdy zažil.

Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko) Správa obsahuje fotogalériu

2.7.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V předchozích dílech seriálu jsem to vzal z Prahy do Brna přes Švýcarsko, Paříž, Pyreneje, Barcelonu, Azurové pobřeží, Turín, střední Itálii a nakonec neplánovaně i Slovinsko a Rakousko. V plánu je teď rakouský Semmering s kamarádem, pak ještě interrailově a sám klikatě podél italských severních hranic.

Interrailové finále 2016 (2. díl: Itálie a okolí) Správa obsahuje fotogalériu

24.6.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V minulém díle cestopisného seriálu jsme se projeli po Švýcarsku, v Paříži se zaměřili na metro a několik nádraží, proběhli jsme se po Pyrenejích a zanalyzovali hromadnou dopravu v Barceloně. Vyprávění pokračuje ve vlaku od Barcelony k severovýchodu...

Interrailové finále 2016 (1. díl: Na západ) Správa obsahuje fotogalériu

17.6.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V dalším evropsko-cestopisném seriálu bych se chtěl podělit o zážitky a cestovatelské informace ze zemí na západ a jih od nás. Navštívíme železnice nejen francouzské, katalánské, švýcarské a italské, ale i řadu provozů MHD a mrkneme také do hor. Pokud milý čtenář plánuje cestu podobným směrem, nechť své dotazy napíše do diskuze nebo autorovi zprávou.

Víkend v Miláně Správa obsahuje fotogalériu

14.4.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Na prodloužený víkend 10. až 14. března jsem se vydal s kamarádkou letecky do Milána. Cílem pro mě byly hlavně v běžném provozu jezdící notně historické tramvaje, ale město stejně velké jako Praha nabízí samozřejmě mnohem více…

Na skok na Ukrajinu Správa obsahuje fotogalériu

25.3.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Po předchozím výletu „S Interrailem na sever”, o němž tu vyšla hned třídílná reportáž, jsem doma dlouho nepobyl. Proč taky. V plánu byla západní Ukrajina s mou přírodovědeckou kamarádkou. Toužil jsem projet všechny provozované tratě v Zakarpatí a navštívit Lvov. Přečtěte si, jak se nám to povedlo.

S Interrailem na sever - 3. díl: Pobaltí Správa obsahuje fotogalériu

12.3.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V minulých dílech jsme se nejprve rozjížděli v blízkých zemích, abychom profrčeli Skandinávií. Pln dobrodružství se už s permanentní únavou plavím 1. července z Helsinek na jih, abych se tak postupně, ale přece jenom zážitkově dostal domů.

S Interrailem na sever - 2. díl: Skandinávie Správa obsahuje fotogalériu

5.3.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V minulém díle seriálu jsem nastínil cíle velkého výletu a pak realizoval jeho důstojný úvod kolečkem přes Nizozemí a Belgii, jež vystřídal statičtější den podél Rýna. S nepříliš výlety ostřílenou kamarádkou ráno 23. 6. sedíme v Dostu z Hamburku směrem k Dánsku.

S Interrailem na sever - 1. díl: Nizozemí, Belgie a Porýní Správa obsahuje fotogalériu

26.2.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Je tu další seriál z mých loňských poevropských železničních výletů. Přestože je v mém vyprávění teprve červen, přichází na řadu mé dosud nejdelší a nejobsáhlejší putování: Nizozemí, Belgie, Porýní, Skandinávie, Pobaltí a Polsko od 20. 6. do 5. 7. 2016. Vše ale původně mělo být docela jinak...

S Interrailem do Beneluxu a Irska (2) Správa obsahuje fotogalériu

30.12.2016 8:00, Autor: Libor Peltan
Cestovat s Interrailem po Británii je výhodné: platí bez příplatků a rezervací v asi všech, i soukromých a rychlých vlacích, na noční vlaky spojující Londýn se skotskými městy je místenka povinná, ale k sezení zdarma (měla by jít vyřídit na webu, což se mi nepodařilo, ale spravil to e-mail). Při cenách běžných jízdenek v Británii a Irsku tak interrailista ušetří už zhruba při pouhé jedné tříhodinové jízdě.

S Interrailem do Beneluxu a Irska (1) Správa obsahuje fotogalériu

23.12.2016 8:00, Autor: Libor Peltan
Rád bych se s čtenáři internetového magazínu VLAKY.NET podělil o vyprávění a fotografie ze svého dalšího výletu se síťovou jízdenkou Interrail. Tentokrát byl mým cílem Benelux a britské ostrovy. Je už téměř mým sportem stihnout mnohé v krátkém čase, tentokrát jsem se musel vejít do rozpětí dnů 31. května až 9. června tohoto končícího roku.

Balkánské střípky Správa obsahuje fotogalériu

6.12.2016 8:00, Autor: Libor Peltan
Tento cestopis shrnuje zážitky a cestovatelské informace z velice krátkého, ale ne nezajímavého výletu do severozápadní části Balkánu, který jsem sám podnikl kolem půlky května. Vyprávění je cestopisné a mírně roztáhlé, ale budoucí cestovatel v něm snad najde užitečné informace.

Balkánské putování (2) Správa obsahuje fotogalériu

17.11.2015 8:00, Autor: Mgr. Libor Peltan
Necelých třináct srpnových dní jsme spolu s přítelkyní a jedním kamarádem strávili cestováním. Cílem bylo poznávání centrálního Balkánu z různých stran a na různých místech. Navštívili jsme Srbsko, Kosovo, Makedonii a Bulharsko a vyzobávali různé hrozinky podle časových možností. V tomto, druhém a posledním, díle se zdržíme hlavně v Bulharsku a pak se s pár zastávkami budeme vracet k domovu.

Balkánské putování (1) Správa obsahuje fotogalériu

10.11.2015 8:00, Autor: Mgr. Libor Peltan
Necelých třináct srpnových dní jsme spolu s přítelkyní a jedním kamarádem strávili cestováním. Cílem bylo poznávání centrálního Balkánu z různých stran a na různých místech. Navštívili jsme Srbsko, Kosovo, Makedonii a Bulharsko a vyzobávali různé hrozinky podle časových možností. Tento seriál má sloužit čtenáři nejen jako cestopisné povídání pro zpříjemnění dlouhé chvíle, …

Jaworzyna Sląska, Wolsztyn, Poznań Správa obsahuje fotogalériu

18.2.2015 8:00, Autor: Libor Peltan
Tímto vyprávěním o výletu, uskutečněném před přibližně rokem, hodlám mimo jiné nalákat čtenáře k návštěvě železničních muzeí v polských městech Jaworzyna Sląska a Wolsztyn. Po cestě za těmito dvěma stěžejními cíli a zpět se však podíváme i na další (nejen) železničně zajímavá místa a nepomineme ani tramvajový provoz v Poznani.

S jízdenkou Interrail do Skandinávie Správa obsahuje fotogalériu

16.11.2014 8:00, Autor: Libor Peltan
Následující řádky popisují desetidenní výlet s jízdenkou Interrail do Skandinávie, kterou podnikla banda ve složení Jethro (šotouš), Anet (šotouška – učeň), Krakonoš (geocacher), Martinka (smrtelník) a Libča (šotouš), kde poslední jmenovaný je iniciátorem akce a autorem tohoto vyprávění. Informace zde uvedené jsou spíše rychlým přehledem, případní zájemci nechť v diskuzi navrhnou, které místo mám popsat obšírněji.