Seznam článků na portálu Vlaky.net uživatele libcha.


Mulhouse, Freiburg a okolí

27.1.2021 8:00, Autor: Libor Peltan
Dvě podobně velké aglomerace na opačných stranách německo-francouzské hranice tvořené Rýnem disponují zcela rozdílnými tramvajovými provozy a odlišným ruchem na hlavních a vedlejších tratích. Pojďme se mimoto podívat i na horské tratě vedoucí do hloubi pohoří Vogézy, respektive Schwarzwald.

Bielefeld a Braunschweig

29.12.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Tento článek si klade za cíl, aby si od teď čtenáři tato německá města pletli. Kromě toho se však seznámí se dvěma tramvajovými provozy na úzkém rozchodu i s okolním ruchem železničním. Ve fotogalerii však převažuje ta MHD, neb jsem se pohříchu kolem železnic mnoho nezdržoval.

Německá železniční muzea na dosah

13.10.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Snad nikdo nemůže říci, že už Německo kompletně poznal a nemá mu co nabídnout. To platí i pro zájemce o železniční historii. Pojďme se tentokrát podívat na ta železniční muzea, která jsou pro našince snadno dostupná svou blízkostí ke hranici s Českem. Zaměříme se přitom na stacionární expozice a vynecháme tratě s historickým provozem, například saské úzkokolejky, které byly v našem magazínu už dříve dobře popsány.

Pražský železniční den slovem a obrazem

13.9.2020 16:00, Autor: Libor Peltan
Září u nás už tradičně patří oslavám železnice, spjatým s datem 27.9.1825, kdy vyjel na trať Stockton – Darlington první vlak pro veřejnou dopravu osob. Letos však byl celostátní Den železnice kvůli pamdemii zrušen a akce regionální vesměs také. K výjimkám se zařadilo hlavní město a svůj Pražský železniční den uspořádalo 12. září. Centrem dění bylo Masarykovo nádraží a k vidění byla nevelká, leč pestrá plejáda historických vozidel, většinou s možností svezení.

Naše téma: Tykání a vykání na internetových fórech a jinde

3.8.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Řídkým, ale vytrvalým jevem na internetových diskuzích jsou stížnosti na to, že si jeden diskutér dovolil tykat druhému. K nejasnosti situace kolem správnosti tykání či vykání zřejmě přispívá, že někteří mají naprosto jasno. Podobné situace nastávají v komunitách lidí se společným koníčkem. Pojďme se zaměřit na tuto věc v souvislosti se tématikou Vlaky.net, tedy s ohledem na dopravní internetová fóra a spolky.

Postřehy ze severních Čech

7.6.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Kdo se pohybuje v Ústeckém kraji nebo čte pravidelně dopravní zprávy, pravděpodobně nenajde v tomto článku nic objevného. Ostatní se mohou těšit na klasickou šotocestovatelskou reportáž, tentokrát ovšem z výletu za humna. Projel jsem Švestkovou dráhu, abych se svezl různými prostředky městské dopravy v severních Čechách: Most s Litvínovem, Chomutov s Jirkovem, Teplice a Ústí. Fotogalerie je obohacena historickými snímky z let 2008 až 2015.

Letní dovolená 2017 (2)

4.6.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Druhý díl dobrodružně–vyprávěcí reportáže ze šuplíku nás po předchozí návštěvě Rumunska a Moldavska zavede do Podněstří a Oděsy, abychom přes Ukrajinu se zastávkou v některých městech zamířili k domovu. Původně jsem poznatky z výletu shrnoval jen ve spíše encyklopedických článcích, které v textu rovněž odkazuji.

Letní dovolená 2017 (1)

27.5.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro zájemce o spíše vyprávěcí zahraniční cestopisy je určena tato dvoudílná reportáž ze šuplíku, když zrovna vládne krize cestování. V západním Rumunsku jsme doháněli resty z předchozí šotocesty, abychom vzápětí navštívili Rumunsko východní, Moldavsko, Podněstří a dojeli do Oděsy; cestou zpět bylo v plánu několik ukrajinských měst.

San Francisco (4): Sacramento a San José

8.4.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Závěr seriálu bude patřit dvěma městům, kterých jsme se v předchozích dílech několikrát dotkli. Obě města disponují sítí mírně rychlodrážních tramvají, první jmenované navíc železničním muzeem. Nakonec si dovolím subjektivní náhled na americká specifika a neuspořádaný popis různých postřehů.

San Francisco (3): železnice v okolí

31.3.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve třetím díle seriálu o dopravním okolí San Francisca se konečně dostane na vlaky. Kolemdokola Sanfranciské zátoky operuje několik linek regionálních vlaků, v dálkové dopravě se setkáme jen se dvěma páry, ale zato pořádně dalekonosných spojů. Pojďme se podívat na dění na rozchodu 1435 mm se spřáhly AAR, včetně rozborky typů lokomotiv a osobních vozů. Po historickém shrnutí First Transcontinental Railroad a reportáži z přejezdu pohoří Sierra Nevada se zmíním o kalifornských pokusech stavby VRT a mých pokusech focení nákladních vlaků.

San Francisco (2): soudobá MHD

24.3.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Sanfranciský dopravní podnik MUNI provozuje kromě Cable Caru a historických tramvají, které jsme si představili v minulém díle seriálu, také autobusy, trolejbusy a lehké metro. V dnešním článku navíc zbyde místo i pro příměstskou železnici BART. Ukážeme si i tarifní odbavení s čipovou Clipper Card.

San Francisco (1): Cable Car a Streetcar

17.3.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
V tomto seriálu si popíšeme hromadnou dopravu San Francisca a okolí. První díl bude o Cable Car: zvláštním dopravním prostředku, který má v SF svůj původ a dnes už ho najdeme opět jen zde, u nějž se k pohonu využívá stále běžící lano, k němuž se jednotlivé vozy na lince dočasně připojují; také se však budeme bavit o Streetcar: pravidelném provozu historických tramvají (především PCC).

Příbuzní našeho Pendolina

28.1.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Kolem přelomu století vyráběl italský FIAT Ferroviaria (později součást Alstom) jednotky rodiny Pendolino, jež se přímo účastnily nejenom rozmachu vysokorychlostní železnice v Itálii, ale stály také u mnoha pilotních experimentů menších evropských států s tímto druhem dopravy. Na výrobě se často podíleli vždy místní dodavatelé. Jednou z hlavních výhod vlaků je systém aktivního naklápění souprav, umožňující rychlejší průjezd oblouků bez negativního vlivu na cestující, a tím menší náklady na zrychlování tratí v náročnějším terénu. Pojďme se podívat na osudy bratranců řady 680 ČD. Článek si neklade nároky na přesnost a úplnost, má sloužit hlavně jako přehled a úvod k dalšímu studiu.

Tramvají přes německo-francouzskou hranici Správa obsahuje fotogalériu

19.1.2020 8:00, Autor: Libor Peltan
Poměrně známý je tramvajový systém švýcarské Basileje, který vystrkuje růžky jak do Německa, tak do Francie. My se však tentokrát zaměříme na tramvaje ve Štrasburku, který je velkorysou tratí přes Rýn propojen s německým Kehlem, a vlakotramvaje v Saarbrückenu, které mají konečnou až v Sarreguemines. Pochopitelně se pokaždé mrkneme i na nádraží.

Hromadná doprava v Lucku a Rovně Správa obsahuje fotogalériu

12.1.2020 8:00, Autor: Libor Peltan, Tomáš Pokorný
Luck a Rovno, dvě zhruba dvousettisícové oblastní metropole, leží nedaleko od sebe v severozápadní Ukrajině. Obě disponují zajímavými trolejbusovými provozy: zatímco Rovno je poslední baštou Škody 9Tr, Luck zaujme pestrým vozovým parkem i tratěmi do nejzapadlejších míst. Podíváme se pochopitelně i na železnice vůkol.

Na kolejích v úrovni moře Správa obsahuje fotogalériu

15.11.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Mezi země s nejrozvinutější veřejnou dopravou patří bezesporu Nizozemí. Perfektní infrastruktura, intervaly vlaků 10 až 30 minut, univerzální čipová karta OV-chipkaart. Pojďme se podívat na všechny čtyři tramvajové provozy: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag a Utrecht; nevynecháme metro a mezi tím vším nás pochopitelně sveze železnice. Pověnujeme se i historii a přidáme nášup: trolejbusy v Arnhemu.

Rumunské resty: Bukurešť, Craiova Správa obsahuje fotogalériu

3.11.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Menší cestopis nás tentokrát provede po metropoli Rumunska, kde se kromě modernizovaného metra s podivuhodným linkovým vedením povozíme endemitními a docela zvláštními tramvajemi a spíše méně zajímavými trolejbusy. V Craiově si pak vezmeme na paškál jedinou tramvajovou trať a pestrý vozový park. Především se však pověnujeme železnici a odlovíme prakticky historické motorové vozy a jednotky.

Britské kolejové leporelo Správa obsahuje fotogalériu

8.10.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Za jednu desetidenní letní dovolenou s přítelkyní není možné poznat celou Británii, ale my se o to pokusili, seč to šlo. S fanoušky dopravy se mohu podělit o pár drobností z Londýna, peek do několika tramvajových provozů v zemi a do úzkokolejného království v severozápadním Walesu, a zejména pak železniční postřehy z naší cesty a reportáž z festivalu tramvají v Blackpoolu. Počíháme si i na pár ohrožených druhů hnacích vozidel: soupravy Intercity 125 a motoráky Pacer.

Z oslav lokálky Olbramovice – Sedlčany v Benešově Správa obsahuje fotogalériu

2.10.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Ve dnech 21. a 22. září proběhly v Benešově u Prahy a na okolních tratích oslavy pod záminkou 125 let lokálky Olbramovice – Sedlčany a pod názvem Festival parních lokomotiv. Na pořadatelství se podílely Steam Story Agency, Posázavský pacifik a Prievidzský parostrojný spolok. Mne na akci zaujala hlavně vystavená hnací vozidla. Pojďme se do benešovského depa tedy reportážně podívat a představme si pár slovy nejzajímavější z lokomotiv a vozů.

Aktuálně z Gmundenu a Innsbrucku Správa obsahuje fotogalériu

1.9.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Městečko v Horním Rakousku a metropole Tyrolska nemají na první pohled mnoho společného. Jiný důvod pro společný článek, než že je navštívil při jednom výletu, však autor našel: v obou případech tramvajový provoz na metrovém rozchodu pohltil někdejší úzkokolejné lokálky, ty nedávno prošly velkorysými modernizacemi a dnes se tam prohánějí článkové nízkopodlažní soupravy. Zmapovány jsou i železnice v okolí obou měst.

Gruzie dopravní Správa obsahuje fotogalériu

24.8.2019 8:00, Autor: Libor Peltan, Martin Šarman
Stále populárnější turistická destinace láká hlavně na treky po horách, pojďme se tam však vypravit pohledem fanouška hromadné dopravy. Prozkoumáme MHD v Tbilisi, horskou úzkokolejku do Bakuriani s provozem československých důlních lokomotiv, lanovky v Čiatuře a zejména pak železnici, která to vše spojuje. Co má Gruzie společného s Lucemburskem? Všechny tratě jsou elektrizované.

Síťově po Británii: Interrail a BritRail

11.8.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro cestování po Británii, kde je železniční doprava poměrně rozvinutá ale pro našince drahá, se mnohdy vyplatí použít síťové jízdenky. Podíváme se proto na nabídku Interrailu a BritRailu, srovnáme je a rozebereme si detaily jejich použití. Nechybí praktické zkušenosti autora.

Hromadná doprava v ukrajinských Černovicích Správa obsahuje fotogalériu

13.6.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Jihoukrajinské město Černovice představuje nejen dobrý turistický cíl, ale také zajímavou, i když poněkud hůře dostupnou destinaci pro milovníky trolejbusů, především nejrozmanitějších 14Tr. Pojďme se podívat, jak tam dojet a s jakými dopravními prostředky se tam potkáme.

Demo třetího festivalového vlaku do Banátu Správa obsahuje fotogalériu

21.5.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro zajištění přesunu více než tisíce účastníků na „Festival Banát“ bude už potřetí vypraven zvláštní vlak do Orșovy. Předpokládá se nasazení pěti vozů KDS, třinácti vozů ČD a „belgičanky“ řady 365 (jen po hranice s Maďarskem). Pořadatelé akce spolu s dopravcem festivalového vlaku, Kladenskou dopravní a strojní, připravili na 16.5.2019 tiskovou konferenci spojenou s jízdou „Zážitkového vlaku“ za účelem formálního i neformálního rozšíření informací a ilustraci nálady ve vlaku do Banátu. Následující řádky se tak neopírají zdaleka jen o tiskovou zprávu.

SŽDC dokončila opravu výpravní budovy v Nižboru Správa obsahuje fotogalériu

14.5.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Staniční budova v Nižboru prošla opravou ke zlepšení jejího technického stavu i vizuálního vzhledu. Včerejšího slavnostního otevření rekonstruovaného objektu se zúčastnili představitelé Správy železniční dopravní cesty coby investora, Středočeského kraje a dalších institucí, zástupce zhotovitele, starostka obce, místní hospodský a také příslušníci obce novinářské, mimo jiné z iDNES, ČTK a pochopitelně také z magazínu VLAKY.NET.

Zrušená trať Finse – Høgheller Správa obsahuje fotogalériu

5.5.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
V Norsku je poměrně běžné překládat problematické úseky existujících tratí do nové (často tunelové) trasy. Nejvýše položená a také snad nejvíc scénická opuštěná trať se nachází ve vrcholovém úseku Bergensbanen, mezi stanicí Finse a myšlenou odbočkou Hogheller (další stanicí je Hallingskeid). Podél tratě vede výhodně cyklostezka. Je to jedno z míst Evropy, které stojí za to navštívit, a to i pro nešotouše.

Drážďanské setkání parovek a něco okolo Správa obsahuje fotogalériu

21.4.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Jedenácté drážďanské setkání parních lokomotiv proběhlo od pátku 12. dubna 2019 do neděle. Kromě zápisků a obrázků k akce nabízí reportáž poznámky z cesty tam a zpět a také po některých tratích v okolí saské metropole.

Aktuálně z Říma a Neapole Správa obsahuje fotogalériu

19.3.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Městská a příměstská doprava v Římě a Neapoli byla již na portálu Vlaky.net vícekrát probrána, tento článek si klade za cíl informace jen doplnit a aktualizovat, uvést jiným pohledem. Obě města disponují poněkud netypickými příměstskými železnicemi, na něž se také zaměříme. Součástí článku je i bohatá fotogalerie.

Konec tramvají do Lutomierska Správa obsahuje fotogalériu

27.2.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Fanoušci tramvají přijdou o jednu z nejatraktivnějších polských tratí. Lodžský dopravní podnik ukončí v sobotu 2. března provoz na meziměstských linkách 43A a 43B do Konstantynówa a Lutomierska s ohledem na katastrofální stav kolejí a trakčního vedení. Zavedena bude NAD, čímž se doprava značně zrychlí. Odříznutá od sítě bude i muzeální vozovna Brus.

Kde jsou Düwagy doma Správa obsahuje fotogalériu

12.2.2019 8:00, Autor: Libor Peltan
Severní Porýní-Vestfálsko je českým šotoušům známo hlavně díky hned třem visutým drahám (Schwebebahn), především té ve Wuppertalu (jež je v současnosti dlouhodobě mimo provoz následkem povážlivé nehody [1]). Mě však také učarovala soustava tramvají a metra, která pokrývá působivé množství měst: Düsseldorf, Neuss, Krefeld, Duisburg, Mülheim, Oberhausen, Essen, Gelsenkirchen a Bochum (a to jsem vynechal ta menší). O propojené síti můžeme hovořit, i když sestává z kolejí dvou rozchodů, neboť se zhusta setkávají ve splítkách a na společných zastávkách. Nejde o systém v této spolkové zemi jediný, ale na jeden článek je ho dost.

Hrušovany - Hevlín, Hodonín - Holíč Správa obsahuje fotogalériu

22.11.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Hrubý náčrt tohoto výletu jsem měl v hlavě už delší dobu - při vhodné příležitosti vyrazit na jih Moravy a projít pěšky dvě tratě bez pravidelného provozu. Hodně mě tak potěšila informace v kalendáři sesterského portálu, že Hevlínka ožije v sobotu 10. 11. 2018 jízdami pod hlavičkou SVD-JZM. Hvězdy mi byly mimořádně nakloněny - měl jsem zrovna volný víkend a můj kolega se uvolil být mi společností. Hned tři šotoakce se konaly toho dne: ještě rozlučka s trolejbusy 14Tr v Opavě a parní jízda na Osoblažce; já měl ale předem jasno.

Uplynulý rok na železnici v okolí Regensburgu Správa obsahuje fotogalériu

20.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Blízkost města schovaného za šumavským hřebenem ilustruje dosah platnosti jízdenky Celodenní+Německo. Pojďme se podívat, v jakém stavu je železnice v jeho okolí a dotkněme se i jejího vývoje během uplynulého roku. Německá železnice může být pro tu naši téměř nevyčerpatelným zdrojem inspirace, i když raději ne tak úplně vzorem. Abychom mohli soudit, musíme především znát.

Přehled vozidel ICE

19.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro lepší orientaci svou, šotoušů i jiných zájemců o problematiku různých typů souprav Intercity-Express, rozhodl jsem se sepsat stručnou příručku. Neklade si za cíl obohacovat jiné detailnější zdroje, naopak jen čerpá z různojazyčné Wikipedie.

Metro v Charleroi

14.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Nenápadné belgické město ukrývá kolejový systém městské dopravy na pomezí metra a tramvaje, pozoruhodný svou historií. Ač je článek spíše o městské dopravě než o železnici, oslí můstek k ní by se zřejmě najít dal - uvedeme metro totiž v souvislosti s dřívějšími tramvajemi a někdejšími vicinálními drahami. Na své si přijdou milovníci tramvajové archeologie.

Přehled vozidel TGV - aktualizace

11.9.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Pro lepší orientaci svou, šotoušů i jiných zájemců o problematiku různých typů souprav Train à Grande Vitesse, rozhodl jsem se sepsat stručnou příručku. Neklade si za cíl obohacovat jiné detailnější zdroje, naopak jen čerpá z různojazyčné Wikipedie a vlastního pozorování.

Portugalsko v pěti dnech Správa obsahuje fotogalériu

9.5.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Po čase se mohou čtenáři Vlaky.net vypravit do nejzápadnějšího státu kontinentu. Probereme klasiku Lisabonu zas trochu jiným pohledem, navštívíme muzea tramvají i železnic, svezeme se úzkokolejkami, nasajeme vůni venkova, zmokneme v Portu a během zkoumání městské dopravy s námi zamíchají čipové karty. Připojená fotogalerie je tentokrát poměrně štědrá.

Hromadná doprava v Baskicku Správa obsahuje fotogalériu

15.4.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Velikonoční dovolená mne (a nejen mne) tentokrát odfoukla do Baskicka (a nejen tam), nemohu se tedy nepodělit o poznatky a zážitky týkající se hromadné dopravy (a nejen jí). Podíváme se na železniční síť, specifický Euskotren a MHD v Bilbau zahrnující několik lanovek. Srazíme se i s tarifním a odbavovacím systémem.

Lednové Řecko Správa obsahuje fotogalériu

14.2.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Následující řádky pojednávají o poněkud spontánním lednovém výletu dvou šotoušů do Řecka, motivovaném ukončováním provozu na horské trati Bralos - Leianokladi. Vedlejšími záměry a produkty expedice bylo prozkoumání MHD v Athénách a několika lokomotivně-vozových hřbitovů po cestě. A jako zákusek malá porce Bulharska.

Městská doprava v Oděse Správa obsahuje fotogalériu

9.1.2018 8:00, Autor: Libor Peltan
Oděsa je ukrajinské milionové město na břehu Černého moře. Jde především o turistické přímořské letovisko pro Ukrajince i Rusy, takže během letních prázdnin je tu živo a shánět jízdenku na vlak sem (a především odsud) se vyplatí více než jen několik dní před plánovaným odjezdem. Méně známou zajímavostí je obří a nepříliš zmapovaný systém podzemních chodeb.

Hromadná doprava ve městě Vinnica Správa obsahuje fotogalériu

17.11.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Bezmála čtyřsettisícovým městem zhruba uprostřed Ukrajiny se prohánějí tramvaje i trolejbusy, a na rozdíl od jiných měst na východě tu můžeme mluvit o rozvoji hromadné dopravy. Nejen díky vozovému parku je Vinnica městem, jež by neměl tramvajo-trolejbusový nadšenec minout.

Šotozajímavosti Rumunska Správa obsahuje fotogalériu

11.11.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Když železniční nadšenec plánuje zahraniční výpravu, zpravidla se snaží zachytit co nejvíc zajímavostí. Pojďme si některé z nich shrnout. Rumunsko má rozhodně co nabídnout, hlavně tedy vozidla, která bychom před dvaceti lety potkávali v Německu či Francii. Neméně atraktivní jsou horské tratě.

Můj pohled na České dráhy a zpoždění

9.11.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Toto odpočinkové vyprávění je věnováno všem, kteří právě zažívají trable spojené se zpožděním vlaků. Nekonečné čekání pod odjezdovou tabulí, stání v poli, pocit marnosti při pohledu na ujíždějící přípoj… Každý z nás to někdy zažil.

Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko) Správa obsahuje fotogalériu

2.7.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V předchozích dílech seriálu jsem to vzal z Prahy do Brna přes Švýcarsko, Paříž, Pyreneje, Barcelonu, Azurové pobřeží, Turín, střední Itálii a nakonec neplánovaně i Slovinsko a Rakousko. V plánu je teď rakouský Semmering s kamarádem, pak ještě interrailově a sám klikatě podél italských severních hranic.

Interrailové finále 2016 (2. díl: Itálie a okolí) Správa obsahuje fotogalériu

24.6.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V minulém díle cestopisného seriálu jsme se projeli po Švýcarsku, v Paříži se zaměřili na metro a několik nádraží, proběhli jsme se po Pyrenejích a zanalyzovali hromadnou dopravu v Barceloně. Vyprávění pokračuje ve vlaku od Barcelony k severovýchodu...

Interrailové finále 2016 (1. díl: Na západ) Správa obsahuje fotogalériu

17.6.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V dalším evropsko-cestopisném seriálu bych se chtěl podělit o zážitky a cestovatelské informace ze zemí na západ a jih od nás. Navštívíme železnice nejen francouzské, katalánské, švýcarské a italské, ale i řadu provozů MHD a mrkneme také do hor. Pokud milý čtenář plánuje cestu podobným směrem, nechť své dotazy napíše do diskuze nebo autorovi zprávou.

Víkend v Miláně Správa obsahuje fotogalériu

14.4.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Na prodloužený víkend 10. až 14. března jsem se vydal s kamarádkou letecky do Milána. Cílem pro mě byly hlavně v běžném provozu jezdící notně historické tramvaje, ale město stejně velké jako Praha nabízí samozřejmě mnohem více…

Na skok na Ukrajinu Správa obsahuje fotogalériu

25.3.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Po předchozím výletu „S Interrailem na sever”, o němž tu vyšla hned třídílná reportáž, jsem doma dlouho nepobyl. Proč taky. V plánu byla západní Ukrajina s mou přírodovědeckou kamarádkou. Toužil jsem projet všechny provozované tratě v Zakarpatí a navštívit Lvov. Přečtěte si, jak se nám to povedlo.

S Interrailem na sever - 3. díl: Pobaltí Správa obsahuje fotogalériu

12.3.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V minulých dílech jsme se nejprve rozjížděli v blízkých zemích, abychom profrčeli Skandinávií. Pln dobrodružství se už s permanentní únavou plavím 1. července z Helsinek na jih, abych se tak postupně, ale přece jenom zážitkově dostal domů.

S Interrailem na sever - 2. díl: Skandinávie Správa obsahuje fotogalériu

5.3.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
V minulém díle seriálu jsem nastínil cíle velkého výletu a pak realizoval jeho důstojný úvod kolečkem přes Nizozemí a Belgii, jež vystřídal statičtější den podél Rýna. S nepříliš výlety ostřílenou kamarádkou ráno 23. 6. sedíme v Dostu z Hamburku směrem k Dánsku.

S Interrailem na sever - 1. díl: Nizozemí, Belgie a Porýní Správa obsahuje fotogalériu

26.2.2017 8:00, Autor: Libor Peltan
Je tu další seriál z mých loňských poevropských železničních výletů. Přestože je v mém vyprávění teprve červen, přichází na řadu mé dosud nejdelší a nejobsáhlejší putování: Nizozemí, Belgie, Porýní, Skandinávie, Pobaltí a Polsko od 20. 6. do 5. 7. 2016. Vše ale původně mělo být docela jinak...

S Interrailem do Beneluxu a Irska (2) Správa obsahuje fotogalériu

30.12.2016 8:00, Autor: Libor Peltan
Cestovat s Interrailem po Británii je výhodné: platí bez příplatků a rezervací v asi všech, i soukromých a rychlých vlacích, na noční vlaky spojující Londýn se skotskými městy je místenka povinná, ale k sezení zdarma (měla by jít vyřídit na webu, což se mi nepodařilo, ale spravil to e-mail). Při cenách běžných jízdenek v Británii a Irsku tak interrailista ušetří už zhruba při pouhé jedné tříhodinové jízdě.

S Interrailem do Beneluxu a Irska (1) Správa obsahuje fotogalériu

23.12.2016 8:00, Autor: Libor Peltan
Rád bych se s čtenáři internetového magazínu VLAKY.NET podělil o vyprávění a fotografie ze svého dalšího výletu se síťovou jízdenkou Interrail. Tentokrát byl mým cílem Benelux a britské ostrovy. Je už téměř mým sportem stihnout mnohé v krátkém čase, tentokrát jsem se musel vejít do rozpětí dnů 31. května až 9. června tohoto končícího roku.

Balkánské střípky Správa obsahuje fotogalériu

6.12.2016 8:00, Autor: Libor Peltan
Tento cestopis shrnuje zážitky a cestovatelské informace z velice krátkého, ale ne nezajímavého výletu do severozápadní části Balkánu, který jsem sám podnikl kolem půlky května. Vyprávění je cestopisné a mírně roztáhlé, ale budoucí cestovatel v něm snad najde užitečné informace.

Balkánské putování (2) Správa obsahuje fotogalériu

17.11.2015 8:00, Autor: Mgr. Libor Peltan
Necelých třináct srpnových dní jsme spolu s přítelkyní a jedním kamarádem strávili cestováním. Cílem bylo poznávání centrálního Balkánu z různých stran a na různých místech. Navštívili jsme Srbsko, Kosovo, Makedonii a Bulharsko a vyzobávali různé hrozinky podle časových možností. V tomto, druhém a posledním, díle se zdržíme hlavně v Bulharsku a pak se s pár zastávkami budeme vracet k domovu.

Balkánské putování (1) Správa obsahuje fotogalériu

10.11.2015 8:00, Autor: Mgr. Libor Peltan
Necelých třináct srpnových dní jsme spolu s přítelkyní a jedním kamarádem strávili cestováním. Cílem bylo poznávání centrálního Balkánu z různých stran a na různých místech. Navštívili jsme Srbsko, Kosovo, Makedonii a Bulharsko a vyzobávali různé hrozinky podle časových možností. Tento seriál má sloužit čtenáři nejen jako cestopisné povídání pro zpříjemnění dlouhé chvíle, …

Jaworzyna Sląska, Wolsztyn, Poznań Správa obsahuje fotogalériu

18.2.2015 8:00, Autor: Libor Peltan
Tímto vyprávěním o výletu, uskutečněném před přibližně rokem, hodlám mimo jiné nalákat čtenáře k návštěvě železničních muzeí v polských městech Jaworzyna Sląska a Wolsztyn. Po cestě za těmito dvěma stěžejními cíli a zpět se však podíváme i na další (nejen) železničně zajímavá místa a nepomineme ani tramvajový provoz v Poznani.

S jízdenkou Interrail do Skandinávie Správa obsahuje fotogalériu

16.11.2014 8:00, Autor: Libor Peltan
Následující řádky popisují desetidenní výlet s jízdenkou Interrail do Skandinávie, kterou podnikla banda ve složení Jethro (šotouš), Anet (šotouška – učeň), Krakonoš (geocacher), Martinka (smrtelník) a Libča (šotouš), kde poslední jmenovaný je iniciátorem akce a autorem tohoto vyprávění. Informace zde uvedené jsou spíše rychlým přehledem, případní zájemci nechť v diskuzi navrhnou, které místo mám popsat obšírněji.